Saariselkä

Alamäkiluistelun SM-kilpailut käytiin lumisissa ja talvisissa olosuhteissa Saariselkä Skin laskettelukeskuksessa. Lunta tuli kilpailun aikana toistakymmentä senttiä ja olosuhteet olivat kilpailijoille erittäin haastavat.

Miesten sarjan voittoon itsensä taiteili myös MM-sarjassa tänä vuonna loistavasti menestynyt Antti Tolvanen. Hopeaa nappasi nuorten maailmanmestari Mirko Lahti, pronssia Liikunnan Riemun Markus Juola. Neljänneksi sijoittui uransa tänään päättänyt lajilegenda Miikka Jouhkimainen. Naisten sarjassa mestaruuden nappasi Miisa Klemola, hopeaa otti Jenna Harju ja pronssille luisteli Marisa Klemola.

Haastavista olosuhteista huolimatta kilpailu houkutteli lumimyrskyn keskelle muutamia satoja innokkaita katsojia joukon. Ihmisjoukko pääsi seuraamaan jännittävää alamäkiluistelukauden huipennusta erittäin nopealla Saariselän radalla.

Kilpailun jälkeen laskijoiden omassa äänestyksessä Mirko Lahti valittiin vuoden suomalaiseksi alamäkiluistelijaksi.

SM-kilpailut oli osa Suomen Cup -sarjaa, jonka kokonaiskilpailun voitti Markus Juola.

 

Tulokset

SM-kilpailut, Saariselkä

MIEHET

1                    TOLVANEN Antti

2                    LAHTI Mirko

3                    JUOLA Markus

4                    JOUHKIMAINEN Miikka

5                    KOIKKALAINEN Juuso

6                    KÄRKI Petteri

7                    KÄÄRIÄINEN Petri

8                    JAAMALAINEN Erkki

9                    HOLMLUND Niklas

10                  PIRINEN Kaapo

11                  NYMARK Max

12                  SAARINEN Joni

13                  EVAEKOSKI Joonas

14                  JAAAMALAINEN Väinö

15                  HYDEN Niko

16                  TASKINEN Joona

17                  TARVAINEN Oskari

18                  SAUREN Jesse

19                  OINONEN Juho

20                  JUURAKKO Joona

21                  SIIRA Kristoffer

22                  ALANIKULA jesse

23                  LYLYKANGAS Eetu

24                  VALTONEN Pasi

25                  MIETTINEN Miika

26                  VILEN Jani

27                  MYNTTINEN Janne-Petteri

28                  ALATORVINEN Joonas

29                  KULLAA Tuomas

30                  MALIN Lasse

31                  KAJANDER Elias

32                  VAUHKONEN Valtteri

33                  SAUREN Joakim

34                  SILVENOINEN Alex

35                  JAAMALAINEN Heikki

36                  KORHONEN Aku

37                  YLIVAARA Niko

38                  SJÖMAN Samuel

39                  HIRVELÄ Lauri

40                  HUOTARI Tommi

41                  SCHWARTZ Mikael

42                  NAKARI Leevi

43                  TASKINEN Ante

 

NAISET

1                    KLEMOLA Miisa

2                    HARJU Jenna

3                    KLEMOLA Marisa

 

SUOMEN CUP

MIEHET

1                    JUOLA Markus

2                    TOLVANEN Antti

3                    LAHTI Mirko

4                    KOIKKALAINEN Juuso

5                    EVAEKOSKI Joonas

6                    JAAMALAINEN Erkki

7                    JOUHKIMAINEN Miikka

8                    KLINTRUP Paavo

9                    LEHTO Jere

10                  KÄÄRIÄINEN Petri

11                  MYNTTINEN Janne-Petteri

12                  KÄRKI Petteri

13                  TARVAINEN Oskari

14                  OINONEN Juho

15                  TASKINEN Joona

16                  PIRINEN Kaapo

17                  SAUREN Jesse

18                  HOLMLUND Niklas

19                  SAARINEN Joni

20                  NYMARK Max

21                  LINDSTROEM Rasmus

22                  ALANIKULA jesse

23                  JAAAMALAINEN Väinö

24                  SIIRA Kristoffer

25                  MIETTINEN Miika

26                  HYDEN Niko

27                  JUURAKKO Joona

28                  JOMPPANEN Antti

29                  SCHWARTZ Mikael

30                  TURUNEN Lari

31                  LYLYKANGAS Eetu

32                  TASKINEN Ante

33                  KULLAA Tuomas

34                  RAUTIAINEN Joonas

35                  HÄKKINEN Jani

36                  VILEN Jani

37                  PULKKINEN Tatu

38                  JAAMALAINEN Heikki

39                  TUONONEN Jarkka

40                  VAUHKONEN Valtteri

41                  PIHLAINEN Aapo

42                  KORHONEN Aku

43                  SJÖMAN Samuel

44                  VALTONEN Pasi

45                  SILVENOINEN Alex

46                  HIRVELÄ Lauri

47                  NAKARI Leevi

48                  TIILIKKA Tiikka

49                  SUNNI Janne

50                  ALATORVINEN Joonas

51                  HAAPAKANGAS Juho-Ville

52                  MALIN Lasse

53                  KARTTUNEN Jarno

54                  KAJANDER Elias

55                  HAARALA Petri

56                  SAUREN Joakim

57                  MÖLKÄNEN Jani

58                  MALINEN Miska

59                  YLIVAARA Niko

60                  LEHTOLA Santeri

61                  HUOTARI Tommi

62                  SALKOJÄRVI Matti

 

NAISET

1                    KLEMOLA Miisa

2                    OJAPALO Camilla

3                    PARVIAINEN Hennariikka

4                    POHJOLA Anne

5                    TUOVINEN Elli

6                    HARJU Jenna

7                    KOSKELIN Kati

8                    KLEMOLA Marisa

9                    RUOTSALAINEN Maiju

10                  LYYTIKÄINEN Veera

11                  SALPAKARI Emma

12                  KOIVUMAA Mari